Promocja! Do końca miesiąca 1000zł taniej! Zadzwoń i dowiedz się więcej

katharsis.

Objawy uzależnienia: jak rozpoznać je u bliskiej osoby?

Uzależnić można się od wielu różnych substancji: alkoholu, narkotyków czy leków. Trudno jest zaakceptować fakt, że jest się osobą uzależnioną, a bardzo często zdarza się, że problem szybciej zauważa rodzina, niż sam chory. Tutaj znajdziesz wskazówki, jak rozpoznać, że bliska Ci osoba ma problem z uzależnieniem i co robić, żeby pomóc jej wyjść na prostą.

Objawy uzależnienia: sygnały alarmowe

Osoby uzależnione zazwyczaj wypierają istnienie problemu, dlatego tak późno trafiają na leczenie alkoholizmu w Krakowie. Rodzina często szybciej zauważa, że pojawił się problem. Uwagę warto zwrócić szczególnie na takie symptomy, jak:

  • Zwiększona tolerancja: osoba uzależniona z czasem potrzebuje coraz większych ilości substancji, aby osiągnąć ten sam efekt, co wcześniej. Sprawia to, że uzależnienie staje się coraz głębsze.
  • Trudności w kontroli nad sobą: osoby uzależnione podejmują próby ograniczenia czy odstawienia substancji, ale za każdym razem wracają do starych nawyków.
  • Zaniedbywanie obowiązków: uzależnienie może prowadzić do zaniedbywania obowiązków zawodowych, edukacyjnych i rodzinnych.
  • Stawianie uzależnienia na pierwszym miejscu: osoba uzależniona może wydawać się bardziej zainteresowana zdobywaniem i zażywaniem substancji niż relacjami z bliskimi, pracą, dawnymi pasjami.
  • Izolacja społeczna: osoby uzależnione często wycofują się z kontaktów towarzyskich, tracą zainteresowanie bliskimi relacjami oraz ulubionymi zajęciami. Zdarza się, że ograniczają się do grona innych osób uzależnionych.
  • Negatywne konsekwencje zdrowotne: z czasem nieuchronnie pogarsza się stan zdrowia, pojawiają się problemy trawienne, wahania nastrojów, bezsenność lub brak energii, samopoczucie zmieniające się z przygnębienia i apatii na nagłe pobudzenie.
  • Zmiany w zachowaniu: skup się na zmianach w zachowaniu, codziennych nawykach, priorytetach. Czy stają się one niezrozumiałe lub szkodliwe? Czy Twój bliski wprowadza duże, nagłe zmiany?

Chorzy często łudzą się, że zapanują nad uzależnieniem i wyjdą na prostą dzięki swojej silnej woli. Na leczenie lekomanii w Krakowie zazwyczaj trafiają więc w kryzysowym momencie np. po przedawkowaniu. Warto zachęcać osobę uzależnioną do rozpoczęcia detoksu i terapii – im wcześniej, tym lepiej.

Co robić, jeśli ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony?

Nie jest łatwo pogodzić się z faktem, że bliska osoba wpadła w uzależnienie. Niestety wypieranie problemu tylko pogarsza sytuację. Mamy kilka wskazówek dla osób, w których rodzinie pojawił się problem uzależnienia:

  • Otwarta komunikacja bez oceniania: zaproponuj rozmowę z osobą uzależnioną, wyrażając swoje zaniepokojenie. Postaraj się zachować empatię i unikać osądzania, bo to doprowadzi tylko do kłótni.
  • Znajdź wsparcie: porozmawiaj z innymi bliskimi, którzy również zauważyli zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej. Dzięki temu, nie będziesz jedyną osobą, która dostrzega problem i choremu trudniej będzie wypierać istnienie uzależnienia.
  • Konsultacja z profesjonalistą: jeśli masz poważne podejrzenia, skontaktuj się z profesjonalistami z ośrodka, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć leczenie narkomanii. Kraków to jedno z miast, w których znajdziesz fachową pomoc.
  • Zaoferuj swoje wsparcie i pomoc: zapewnij osobę uzależnioną, że nie chcesz jej odrzucić, ale znaleźć profesjonalną pomoc i uchronić ją przed coraz poważniejszymi konsekwencjami nałogu.
  • Zrozumienie wolnej woli osoby uzależnionej: wyraź swoje wsparcie, ale pamiętaj, że osoba uzależniona musi sama podjąć decyzję o zmianie. Niestety nie jesteś w stanie wymusić na niej zachowania trzeźwości.
  • Edukacja: poznaj uzależnienie, jego mechanizmy i wpływ na życie. Znalezienie rzetelnych źródeł informacji może pomóc zarówno tobie, jak i osobie uzależnionej.
  • Terapia: z leczenia powinny korzystać nie tylko osoby uzależnione, ale też ich rodziny, ponieważ nałóg ma destrukcyjny wpływ również na bliskich chorego.

Rozpoznanie uzależnienia u bliskiej osoby i udzielenie jej wsparcia to ważny krok w procesie jej zdrowienia. Warto jednak pamiętać, że nie jesteś w stanie zastąpić specjalistów: do wyjścia z nałogu niezbędne jest wsparcie terapeutów.

Kontakt z ośrodkiem

Infolinia 24h

Alkohol, narkotyki, leki – każde uzależnienie wyniszcza i przejmuje kontrolę nad Twoim życiem.

W Katharsis damy Ci szansę, żeby zacząć od nowa – zadzwoń do nas lub skontaktuj się mailowo jeszcze dziś. Wiemy jak pomóc.